15 Inch Vrx915m 8ohms Professional Stage Monitor Speaker Box
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Noise: | <95dB |
| Hi-Fi: | Hi-Fi |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2010
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
Years of Export Experience
Self-branded
Patents Awarded
The supplier has import and export rights
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 4 Self-brands, check the Audit Report for more information
The supplier had awarded 5 patents, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (22)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- VRX915M
- Activity
- Passive
- Operation Mode
- Wire / Remote Control
- Speaker System
- Optional Combination
- Speaker Material
- Birch Plywood
- Application
- Professional Performance
- Certification
- CE, RoHS
- Monitor
- Non
- THD
- <0.005%
- Model Number
- Vrx915m
- Power Rating
- 800 W / 1600 W / 3200 W
- Frequency Range
- 60 Hz - 20 kHz
- Frequency Response
- 70 Hz - 20 kHz
- Coverage Pattern
- 50° X 90° Nominal
- Crossover Modes
- Bi-AMP / Passive
- Crossover Frequency
- 1.1 kHz
- Enclosure
- 18 mm, 13-Ply Birch Plywood
- Hf Driver
- 1 X2431h (3 Inch) Neodymium Driver
- Lf Driver
- 1X2265HPL(15inch) Neodymium Woofer
- Transport Package
- 53*43*76 Cm/PCS 20.7kg/PCS
- Specification
- European standard CE certificate
- Trademark
- Skytone
- Origin
- Guangzhou
- HS Code
- 8518210000
- Production Capacity
- 200PCS/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 53.00cm * 43.00cm * 76.00cm
- Package Gross Weight
- 21.000kg
Product Description
15 inch VRX915M 8ohms professional stage monitor speaker box
15 in. Two-Way Stage Monitor
Lightweight 15" two way touring-class floor monitor
15 inch stage monitor speaker box
Professional speaker box
Stage monitor
Monitor speaker
Pa system
Sound system
Pro audio
The VRX915M is a dedicated, compact and lightweight 15" two way touring-class floor monitor, with only a 375 mm (14.75 in) stage height and latest design neodymium magnet transducers.









Features of 15 inch VRX915M:
--Compact and low-profile for minimal obstruction of audience sightlines
--50° X 90° Nominal coverage
--Bi-amplified or full-range passive operation
--Differential Drive® Woofer with neodymium magnet for high power capacity and very light weight
--1.5" (voice coil) diameter compression driver with neodymium magnet
--15 inch 2265HPL neodymium LF driver, make sure the sound soft and delicate.
--With the neodymium woofer inside ,the whole speaker is light-weight.
Specifications:
| Model | VRX915M |
| Power Rating: | 800 W / 1600 W / 3200 W |
| Frequency Range: | 60 Hz - 20 kHz |
| Dimensions: (H x W x D) |
629 mm x 432 mm x 324 mm (375 mm stage height) |
| Frequency Response: | 70 Hz - 20 kHz |
| Coverage Pattern: | 50° x 90° nominal |
| Crossover Modes: | Bi-amp / passive |
| Crossover Frequency: | 1.1 kHz |
| System Maximum SPL: | 127 dB SPL continuous (133 dB SPL peak) |
| System Sensitivity (1w @ 1m): | 98 dB SPL |
| LF Driver: | 1 x 2265HPL 380 mm (15 in) Differential Drive woofer 8 Ohms neodymium magnet, dual voice-coils, and dual magnetic gaps. |
| HF Driver: | 1 x 2431H, 3" diaphragm, neodymium compression driver |
| Nominal Impedance: | Passive: 8 ohm |
| Bi-amp LF: 8 ohm | |
| Bi-amp HF: 8 ohm | |
| Enclosure: | 18 mm, 11-ply birch plywood |
| Finish: | Black USA imported polyurea paint |
| Grille: | Powder coated, black, 16 gauge perforated steel with acoustically transparent black screen backing |
| Input Connectors: | Speakon NL-4 (x2), one on each end |
| Net Weight: | 21 kg (46 lb) |
Photo show:
Customer feedback:
Inside woofer:
Package:
This goods has passed European standard ECM CE certificate:
Exhibition photos:
Our advantages:
1.Experienced staff answer all your questions with fluent English.
2.Specialized in speakers over 12 years in China.
3.Quality is the soul of our enterprise.
4.We think our products will give you an edge over your competitors.
5.Hope fully to become yours trustworthy company in China.
6.Welcome OEM and ODM.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Stage monitor speakers
- 15 Inch Vrx915m 8ohms Professional Stage Monitor Speaker Box
Related Categories
Hot Searches
More