| Customization: | Available |
|---|---|
| Noise: | <95dB |
| Hi-Fi: | Hi-Fi |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency








| Model | VRX918S |
| Power Rating | 800 W / 1600 W / 3200 W |
| Frequency Range | 31 Hz - 220 Hz |
| Dimensions (H x W x D) |
508 mm x 597 mm x 749 mm (20.0 in x 23.5 in x 29.5 in) |
| Frequency Response | 34 Hz - 220 Hz |
| Recommended | 80 Hz, 24 dB / octave HPF |
| Crossover Frequencies | 80 Hz, 24 dB / octave LPF |
| System Maximum SPL | 130 dB SPL peak |
| System Sensitivity | 95 dB SPL |
| Nominal Impedance | 8 ohms |
| Enclosure | Rectangular, 18 mm, 13-ply birch plywood |
| Suspension / Mounting | Optional VRX932LA-AF line array frame kit or 10mm eyebolt |
| Finish | Black polyurea paint |
| Grille | Powder coated, black, 16-gauge perforated steel with acoustical transparent charcoal foam backing. |
| Input Connectors | Speakon NL-4 (x2) |
| Net Weight | 40kg (81 lb) |