| Customization: | Available |
|---|---|
| Noise: | / |
| Hi-Fi: | Hi-Fi |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Convenient for Transportation
The subwoofer is equipped with four silent wheels, making transportation more time-saving and labor-saving. Rainproof cloth can also better protect speakers
Before installation:
After installation:
Integrated Design
The design with a front cover prevents the speaker's surface from accidental collision or scratching during daily use, handling, or cleaning, thus protecting the speaker's appearance intact
It enables convenient assembly and easy storage
After opening the front cover
The back of the front cover can be used to store items such as support rods and speaker cables.
When unfolded and assembled, it can form a table that can hold items such as mixing consoles and laptops.
These two grooves on the speaker can be regarded as alternative drawers, used for storing items such as cables.
Top of the Speaker
The small round opening at the top of the cabinet is the mounting position for the support rod, and there is also an openable panel.
After unfastening the butterfly clasp, the two grooves can be used for storing the sound columns.
| Model | AL453 | SUB905 |
| Rated Power | 240W | 1000W |
| Peak Power | 480W | 2000W |
| Impedance | 8Ω | 8Ω |
| Frequency Response @ -6dB | 100Hz - 20KHz | 35Hz - 250Hz |
| Full-range Driver | 3×4.5", 25mm VC | 1×15", 220Mag, 4"VC |
| Sensitivity (@1W/1m) | 95dB | 92dB |
| Max SPL (Cont/Peak, Bi - Amp) | 120 / 123 dB | 126dB |
| Dispersion Angle H x V | 150° x 15° | // |
| Recommended High-pass Filter | 80Hz - 24dB/octave | // |
| Input Connection | // | Powercon ,XLR |
| Dimensions (W x H x D) | 130 x 510 x 143mm |
480×600×530mm (+Col+Rod+Cov: 480×600×610mm) |
| Net Weight | 6.25kg | 40.4kg (+Col+Rod+Cov: 59.45kg) |
| Power amplifier module parameters | |
| INPUT | 2 x XLR female Input |
| signal output | 2 x XLR male output (LINK) |
| Input Sensitivity | balanced 0.77V, unbalanced 1.4V |
| Built in audio processor | 96K/24Bit high-performance DSP audio processor |
| Frequency range | 20Hz-20KHz |
| Signal to Noise Ratio | >106 dB |
| Boot Protection | Startup delay, gradually increasing startup volume |
| Operation protection | Short circuit, overload, overheating, limiting amplitude |
| PFC Switching Power Supply | ~90-260V wide voltage input |
| Link interface | USB,RS485 IN/OUT |
| Rated power of power amplifier | 1200W+700W/8Ω 2000W+1100W/4Ω |
Application Scope
Banquet halls, lecture halls, multi-function halls, music classrooms, medium to large-scale mobile performances