| Customization: | Available |
|---|---|
| Noise: | <95dB |
| Hi-Fi: | Hi-Fi |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



| Model | SRX725 |
| System type | Dual 15" loudspeaker |
| Frequency Range | 37 Hz - 20 kHz |
| Frequency Response | 53 Hz - 20 kHz |
| Coverage Pattern | 75° x 50° nominal |
| Operation Modes | Bi-amp / passive |
| Crossover Frequency | 1.2 kHz |
| Power Rating | 1200W / 2400 W / 4800 W |
| Maximum SPL | 136 dB SPL peak |
| System Sensitivity (1w @ 1m) | 99 dB SPL(passive mode) |
| LF Driver | 2 x 2265HPL 380 mm (15 in) neodymium woofer |
| HF Driver | 1 x 2431H (3 in) neodymum tweeter |
| Nominal Impedance | Passive: 4 ohms |
| Bi-amp LF: 4 ohms | |
| Bi-amp HF: 8 ohms | |
| Cabinet material | Birch plywood |
| Finish: | Black polyurea paint |
| Recommend amplifier | I--tech 12000 (2X1200Watts) Digital |
| Warranty | 1 year (Non-artificial damage) |
| Dimensions | 1219 x 541 x 508 mm |
| Net Weight: | 45 kg |



