| Customization: | Available |
|---|---|
| Noise: | <95dB |
| Hi-Fi: | Hi-Fi |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Compared with traditional high frequency components,
| D2430K 3inch neodymium HF driver tweeter SPECIFICATIONS | |
| Throat Diameter: | 39mm |
| Nominal Impedance: | 8 Ohms |
| Minimum Impedance: | 8.4 Ohms |
| Power Handling(500-18000Hz) | |
| Nominal (AES): | 200W |
| Continuous Program: | 400W |
| Sensitivity(1W/1m): | 120dB |
| Frequency Range: | 500Hz-18KHz |
| Recommended Crossover: | 1.2KHz |
| Voice Coil Diameter: | 2x3inch(2x76mm) |
| Winding Material: | aluminium |
| Inductance: | 0.1mH |
| Diaphragm Material: | Titanium |
| Flux Density: | 2.0T |
| Magnet Material : | Neodymium |
| Overall Diameter: | 108 mm (4.25in) |
| Depth: | 70mm (2.75in) |
| Net Weight: | 2.45kg |
| Shipping Weight: | 2.8kg |
| Shipping box: | 140x140x130mm |
2x3" dual diaphragm, dual 3 in diameter voice coil, Compression driver
Dual Diaphragm




