| Customization: | Available |
|---|---|
| Noise: | <95dB |
| Hi-Fi: | Not Hi-Fi |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency




| Model | DE610 |
| Throat Diameter | 1.4 inch |
| Nominal Impedance | 8Ω |
| Minimum Impedance | 7.6Ω |
| Nominal (AES) | 80W |
| Continuous Program | 160W |
| Sensitivity (1W/1m) | 108 dB |
| Frequency Range | 1000 -18000 Hz |
| Recommended crossover | 1.2 kHz |
| Voice Coil Diameter | 65 mm (2.5 in) |
| Winding Material | Aluminium |
| Inductance | 0.15 mH |
| Diaphragm Material | Titanium |
| Flux Density | 1.75T |
| Magnet Material | Ferrite Ring |
| Overall Diameter | 156 mm (6.1 in) |
| Depth | 65 mm (2.5 in) |
| Net Weight (1 unit) | 3.8kg |
| Shipping Weight (2 units) | 8.3kg |
| Shipping Box (2 units) | 200x200x165 mm |
Our advantages: