V18 Professional Audio High Powerful 18inch PA System Subwoofer
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Noise: | ≥105dB |
| Hi-Fi: | Subwoofer |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Gold Member Since 2010
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
Years of Export Experience
Self-branded
Patents Awarded
The supplier has import and export rights
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 4 Self-brands, check the Audit Report for more information
The supplier had awarded 5 patents, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (22)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- V18
- Activity
- Passive
- Operation Mode
- Wire / Remote Control
- Speaker System
- Subwoofer
- Speaker Material
- Wood
- Application
- Commercial, Professional Performance
- Monitor
- No
- THD
- <0.005%
- Frequency Response (-5 dB Standard)
- 37 Hz - 115 Hz
- Spl
- 133 dB 137dB Max
- Nominal Impedance
- 8 Ohms
- Power Handling Capacity
- 1000/4000W
- Components
- 1 X 18" Driver
- Components Material
- Neodymium
- Connections
- 2 X Nl4 Speakon
- Cabinet
- Birch Plywood
- Finish
- Polyurea Paint
- Color
- Black
- Transport Package
- Carton Case or Flight Case
- Specification
- 606 x 700 x 728mm
- Trademark
- skytone
- Origin
- Guangdong, China
- HS Code
- 8518210000
- Production Capacity
- 500 Piece /Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 81.00cm * 78.00cm * 69.00cm
- Package Gross Weight
- 65.000kg
Product Description
V18 professional audio high powerful 18inch pa system subwoofer
Birch plywood cabinet
18" neodymium woofer
High power
Max SPL 137dB

18" neodymium woofer
High power
Max SPL 137dB

Professional stage performance subwoofer
Explosive power, shock your heart
18mm birch plywood cabinet
With steel grille
Coating polyurea paint
Humanized handle
Choosing 18" neodymium low frequency transducer
Powerful bass, shocking sound, low distortion
V18 features a 18" low frequency transducer, with 1000W RMS handling power at 8ohms.


35 mm (1.38") pole-mount socket
To allow installing a full-range loudspeaker
Specification
| Specification | |
| Configuration | High performance flyable cardioid subwoofer |
| Frequency response (-5 dB standard) | 37 Hz - 115 Hz |
| Frequency response (-5 dB 100 Hz mode) | 37 Hz - 95 Hz |
| Max. sound pressure (1m, free field) | 133 dB 137dB max |
| Nominal impedance | 8 Ω |
| Power handling capacity (RMS/peak 10 ms) | 1000/4000 W |
| Splay angle settings | 0° - 2.5° |
| Components | 1 x 18" driver |
| Connections | 2 x NL4 speakon |
| Cabinet | birch plywood |
| Finish | Polyurea paint |
| Dimension | 606 x 700 x 728mm |
| Weight | 64kgs |
Loading containers photos


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Line Array system
- Others Line Array system
- V18 Professional Audio High Powerful 18inch PA System Subwoofer
Related Categories
Hot Searches
More